pondelok, 29 júl 2013 06:43

Nebojme sa útočiť

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Obr 1V našom futbale sa skôr bránime, ako útočíme. Ľahšie je kaziť hru, ako tvoriť. Prečo je náš futbal tam kde je? Veľa trénerov vychádza z hesla: Základ víťazstva je dobrá obrana. Nie je to  celkom pravda. 

 

 

 Pri sústredení sa na obranu, nezostáva veľa času na útok. Chýba vyváženosť v spôsobe obrannej a útočnej hry. Našim hráčov chýba odvaha v súbojoch 1+1, chýba priamy ťah na bránku súpera, chýba „dotykový“ futbal. Pritom sme majstri v herných systémoch, kde keby sa dalo hráme s 11 obrancami a hráme dozadu. A tu je problém, ktorým sa chceme zaoberať.

V jednotlivých kapitolách sa budeme postupne venovať ofenzívnej hre pri klasickom rozostavení 4-4-2

Aby bola zachovaná efektívnosť a účinnosť herného výkonu celého družstva musí byť podložená dokonalou organizáciou vzťahov medzi hráčmi, hernou a súčinnosťou. Táto súčinnosť je podmienená nie len príslušnými požiadavkami a kompetenciami jednotlivých hráčov, ale i na ich herný vzťah v rámci zvolenej hernej stratégie. Súčasné herné stratégie sú založené na určitej hernej schéme, ktorú hráči aplikujú podľa toho, ako sa vyvíja herná situácia, do akých herných častí v útočnej fáze vstupujú, aké súper volí obranné prostriedky. Ide tu veľmi náročné herné situácie, ktoré sa musia hráči učiť zvládať a je na nás tréneroch na tieto situácie ich vedieť pripraviť. Chceme sa tejto problematike venovať v jednotlivých častiach na pokračovanie.

Medzi najčastejšie  využívané základné rozostavenie je 4-4-2. Jeho prednosťou je priestorová vyváženosť a symetrické usporiadanie v strednej vertikále ihriska. Pri tomto rozostavení je vždy obranná línia so štyrmi hráčmi. Postavenie stredových hráčov je už v rôznych obmenách. ( s dvomi defenzívnymi stredovými hráčmi (obr. č.1) s jedným defenzívnym stredovým hráčom a jedným ofenzívnym stredovým hráčom (obr. č. 2, alebo v rozostavením do kosoštvorca – diamant (obr. č. 3 ). Postavenie hráčov v útoku je ovplyvnené individuálnymi predpokladmi hráčov hrať na veľkom, alebo malom priestore v rozostavení  v línii, alebo za sebou.

Obr 2

Pri nácviku v danom rozostavení je základom vedenie útoku a zakončenie útoku. Nároky na  uplatnenie herných schopností sú závislé na aktivite súpera (stupeň organizácie, využívanie  zónovej alebo kombinovanej obrany v jednotlivých zónach ihriska a stupňom aktivity jednotlivých hráčov. Kľúč k zvládnutiu riešenia je na dokonalej príprave a zakončenia útoku. Z tohto titulu nám vyplývajú vysoké nároky nielen na individuálnu zručnosť hráčov, ale aj na vzájomnú spoluprácu a súčinnosť v rámci rôznych častí hry a herných situácií.

Obr 3

(V budúcej časti – úlohy hráčov v jednotlivých hráčskych funkciách)

 

Videné 4085 krát Naposledy zmenené utorok, 30 júl 2013 07:32
Rastislav Vincúr

Administrátor portálu

Pre písanie komentárov sa prihláste

logozsfznew

logoufts white 500

sfzlogo 200 200

eufa respect logo

fairplay

Top
Súbory cookie nám uľahčujú poskytovať pre Vás naše služby. Používaním týchto stránok nám dávate súhlas používať súbory cookie. Zároveň súhlasíte s Pravidlami ochrany osobných údajov na tejto stránke.