Crossfit je vo svojej podstate silovo-kondičný tréning využívaný v ozbrojených zložkách, bezpečnostných zložkách, u bojovníkov vo voľnom štýle atď.
CrossFit nie je jednostranne orientovaný fitnes program, ale snaží sa rovnomerne rozvíjať rôzne čiastkové schopnosti ako:
odolnosť srdcovo-cievneho a dýchacieho systému, vytrvalosť, silu, kĺbovú pohyblivosť, výbušnosť, rýchlosť, koordináciu, rovnováhu a presnosť. Z tohto dôvodu je filozofia CrossFitu veľmi blízka a použitelná i v športových hrách. Pre potreby futbalu sme vytvorili špeciálny typ CrossFitu kde sme spojili silu a vytrvalosť s pohybovými vzorcami blízkymi futbalu. Futbalový CrossFit je špeciálny tréning sily a vytrvalosti zameraný na futbal.
Futbalový Crossfit definujeme ako neustále sa meniace, intenzívne a funkčné cvičenie, ktorého cieľom je zlepšiť celkové silové a vytrvalostné funkcie organizmu hráča vo futbale. Crossfit je tak všeobecné cvičenie, ktorým pripravujeme svojich zverencov na všetky herné i životné situácie. Preto je Crossfit využívaný ako jedna z nových zložiek fitness tréningu futbalového družstva.
Jednotlivé cvičenia Crossfitu sú krátke – 3 až 20 minút. Sú intenzívne pri maximálnom zapojení fyzického fondu človeka.
Medzi základné pohyby, ktoré nájdete v Crossfite, patria:
• Skákanie – plyo cvičenia
• zdvíhanie činiek
• zdvíhanie a prenášanie netradične tvarovaných predmetov/objektov a tak ďalej
• behanie, šprintovanie, vedenie lopty a pod.
Všetky tieto pohyby a mnoho ďalších je v rámci Futbalového Crossfitu upravených do jednotlivých cvičení v rámci stanovíšť . Cvičenie je možné absolvovať v posilňovni alebo vo fitnescentre, prípadne je možné cvičenia vykonávať vonku v prírode, či priamo na ihrisku.
Kto stojí za Crossfitom Crossfit je obchodné meno rovnomennej americkej spoločnosti. Firmu založil v roku 2000 Greg Glassman, takže sa jedná o relatívne novú záležitosť na poli fitnes programov. Za 12 rokov však Crossfit zaznamenal neuveriteľný rast a úspech, a to nielen doma v Spojených štátoch. Crossfit spolupracuje s fitnescentrami – vytvára partnerstvá. Tieto fitnescentrá a posilňovne sú garantom odborného cvičenia Crossfitu. V súčasnosti je Crossfit cvičený v cca 3500 fitnescentrách po celom svete (väčšina sa však stále nachádza v USA).
Crossfit je mladá a moderná firma, preto nikoho neprekvapuje, že internet v jej biznis modeli hrá veľkú úlohu. Crossfit zdieľa informácie a návody na cvičenia na svojej webovej stránke a zároveň umožňuje ľuďom podieľať sa na vývoji nových cvičení.
Pre koho je Crossfit vhodný?
CrossFit nie je vhodný pre športovcov, ktorí sa špecializujú na jednu činnosť. Avšak pre športovcov, ktorí nemajú žiadny špecifický „cieľ“ a chcú si len zlepšiť svoju kondičku, vyformovať postavu alebo získať atletické schopnosti, je CrossFit optimálne riešenie. Rovnako ako pre športovcov v rámci všeobecnej kondičnej prípravy. Crossfit je presne to, čo sa nám snaží naznačiť jeho samotný názov. Crossfit je zložený z dvoch slov – cross (cez, naprieč) a fit –(byť v pohode, byť zdravý a fyzicky zdatný).
Crossfit sa snaží vytvárať telesnú pohodu a silu naprieč všetkými cvikmi, svalmi a metódami. Crossfit je svojím spôsobom revolúcia vo fitnes, pretože mnohými metódami popiera zaužívané dogmy a spôsoby cvičenia fitnesu Cvičenia využívané v CrossFite môžeme rozdeliť do troch kategórií:
• cvičenia so závažím: drepy, čelné drepy, mŕtve ťahy, vzpieračské cviky (nadhod a trh), tlaky na ramená...
• gymnastické cvičenia: zhyby, kľuky, kľuky na bradlách, výskoky na lavičku, kruhy a iné cviky s vlastnou váhou tela.
• cyklické pohyby aeróbneho charakteru: beh, preskoky švihadla, šprinty, veslovaniebicyklovanie (na trenažéri).
CrossFit vo futbale využíva tri tréningové úrovne:
• Trojkombinácia: skladá sa zo silového cviku, obvykle obsahuje po jednom cvičení z každého rožku trošku, potom je to úsek špeciálneho futbalového cvičenia a na záver je to šprint, alebo rýchly beh na vzdialenosť efektívnu pre futbal (30 – 50m) .
Výhody CrossFitu
•všestranné zameranie – pri cvičení dochádza k zapájaniu všetkých svalových skupín
• krátke cvičenia – Crossfit je charakteristický intenzívnymi cvičeniami, pri ktorých dochádza k absolútnemu zapojeniu fyzickej stránky hráča. Vedecké štúdie už neraz potvrdili blahodarné efekty intenzívneho cvičenia. Vedcom sa takisto podarilo vyvrátiť pochybnosti o efektivite krátkych intenzívnych cvičení v porovnaní s vytrvalostnejšími cvičeniami. Crossfit
tak spĺňa jednu z najdôležitejších požiadaviek modernej doby – časovú efektívnosť.
• rovnomerne rozvíjanie telesnej zdatnosti, crossfit využíva prirodzené cviky, ktoré komplexne rozvíjajú svalovú časť organizmu, nedochádza k neprirodzenému vývoju jednotlivých častí tela
• pestrosť na rozdiel od monotónnych fitnes tréningov. Jednou z podstatných výhod Crossfitu je jeho inovatívnosť, a to doslova programová. Crossfit ponúka množstvo netradičných cvikov, ktoré zaujmú svojou netradičnosťou. Systém Crossfitu však pracuje tak, aby boli navrhované stále nové a nové netradičné cviky.
Nevýhody CrossFitu
Náročnosť - Jednotlivé cvičenia Crossfitu sú skutočne intenzívne a náročné na športovú zdatnosť. Hrozí ľahké zranenie či pretrénovanie. Mnohí kritici Crossfitu poukazujú na nedostatočne bezpečnostné zabezpečenie cvikov. Crossfit je kritizovaný aj pre ďalšie veci, najmä z pohľadu tradičného fitnesu. Crossfit je považovaný aj za neodborný, nevedecký a tak ďalej. Nemožno dosiahnuť maximálny výkon v jednotlivých disciplínach (napr. benchpress). Toto je dôsledok faktu, že Crossfit je súborom všeobecných cvičení a jeho cieľom je rozvíjať fyzickú zdatnosť tela ako takého.
Záver:
Z pohľadu rozvoja fyzickej stránky hráčov vo futbale je Crossfit jedinečnou, modernou a inovatívnou metódou, založenou na silovej všestrannosti v spojení s pohybovou špecializáciou v rámci herných činností jednotlivca podložených zvyšovaním úrovne srdcovocievneho a dýchacieho aparátu. Crossfit tréning vo futbale benefituje súbojové chovanie hráča počas celých 90 minút stretnutia a zároveň efektívne podnecuje bioenergetické zdroje potrebné pre špeciálnu futbalovú vytrvalosť.
Mgr. Milan Ivanka